Answer:
C = 25.13cm
C = π d = π · 8 ≈ 25.13274cm
Answer:
the answer is 4cm circumference
find the value of a cube + b cube when a+b = 5 and ab = 3
As we know :
[tex] \boxed{ \boxed{ {(a + b)}^{3} = {a}^{3} + {b}^{3} + 3ab(a + b) }}[/tex]now let's plug the value of given terms :
(5)³ = a³ + b³ + (3×3)(5)125 = a³ + b³ + 45a³ + b³ = 125 - 45 a³ + b³ = 80Answer:
babawi lang sana
Step-by-step explanation:
naul pi
Write an integer to represent spending $50
The integer that represents spending $50 is -50
22/7 - 4/7
A)2
B)2 4/7
C)2 5/7
D)3
Answer:
None of the option is correct.
The right answer is 18/7 or 2.57
Step-by-step explanation:
[tex]x > 5[/tex]
inequality in one variable
⦁ Explain how you could use the construction tool or a compass and straightedge to create a line segment that is twice as long as .
Answer:
u can be using it at perpendicular and place it's center on point A
hope that helps a bit-
QUESTION IN PIC
CORRECT ANSWER GETS BRAINEST
Answer: 0.8333
Step-by-step explanation:
Which are monomials?
-7
a
x + y
24r2st3
bx
Answer:
A,B,E,F
Step-by-step explanation:
Two trains leave towns 840 miles apart at the same time and travel toward each other. One train travels 20 mi/h slower than the other. If they meet in 5 hours what is the rate of each train?
(7x³-11x-1)-(12x³+x²-8)
Answer:
[tex]- 5 {x}^{3} - {x}^{2} - 11x + 7 \\ [/tex]
Step-by-step explanation:
Before solving that we have to know that,
[tex]( + ) \times ( + ) = ( + ) \\ ( - ) \times (- ) = ( + ) \\ ( + ) \times ( - ) = (- )[/tex]
Let's solve now.
[tex]7 {x}^{3} - 11x - 1 - (12 {x}^{3} + {x}^{2} - 8) \\ 7 {x}^{3} - 11x - 1 - 12 {x}^{3} - {x}^{2} + 8 \\ 7 {x}^{3} - 12 {x}^{3} - {x}^{2} - 11x - 1 + 8 \\ = - 5 {x}^{3} - {x}^{2} - 11x + 7[/tex]
Hope this helps you.
Let me know if you have any other questions :-):-)
PLEASE PLEASE HELP
Referring to the Fig. in Question #31, the spinner is divided
into equal parts. If you spin the spinner 100 times,
how many times do you expect it to stop on a number
less than 10?
Answer:
75 times
Step-by-step explanation:
what expression can be used to find the number of 6ths in 3 wholes?
Choose ALL the correct answers!!!
1/6*6
6 divided by 1
3*6
3 Divided by 1/6
1/6 divided by 1
Answer:
B. 3*6C. 3 divided by 1/6Step-by-step explanation:
Number of 1/6 in 1 is 6.
Number of 1/6 in 3 is:
3 ÷ (1/6) = 3*6 = 18Correct choices are B and C
There are 6 1/6 exist between 1 and 0
No of 1/6 between 3 wholes:-
[tex]\\ \sf\longmapsto 3\div \dfrac{1}{6}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 3\times 6[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 18[/tex]
Options B and C
The perimeters of the triangles shown are equal. Find the side lengths of each triangle.
AB =
PQ=
QR =
BC=
AC =
PR =
Answer:
3x +9 + 3x + 3x +8 = 3x + 3x + 4x + 6
9x + 17 = 10x + 6
x = 11
AB 42
BC 41
AC 33
PQ 33
QR 33
PR 50
Answer:
x = 11
Step-by-step explanation:
if the perimeters are equal then:
the perimeter of the first triangle : 3x + 9 + 3x + 3x + 8 = 9x + 17
the perimeter of the second triangle : 3x + 3x + 4x + 6 = 10x + 6 and
9x + 17 = 10x + 6 export like terms to the same side of the equation
17 - 6 = 10x - 9x
11 = x
we can find the lengths by replacing x with 11 in given expressions.
What is the distance between the points (22, 13) and (4, 13) in the coordinate plane?
A.
26 units
B.
18 units
C.
19 units
D.
9 units
Answer:
18 units
Step-by-step explanation:
You don't need to use slope since both are using 13 for y.
22 - 4 (both x values) = 18
B. 18 units
A volunteer at the zoo is responsible for feeding the animals in 15 exhibits in the reptile house. This represents 20% of the total exhibits in the reptile house. How many exhibits are in the reptile house?
Answer:
75
Step-by-step explanation:
15 is 20% of the total.
The total is x since it is unknown.
20% of the total = 15
20% of x = 15
0.2x = 15
Multiply both sides by 5.
x = 75
Can someone help me please thank you :)
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Everyday a zookeeper feeds 4 adult gorillas a total of 160 lb of food. At this rate, how many pounds of food would the zookeeper need everyday to feed 6 adult gorillas?
Answer:
240 lbs
Step-by-step explanation:
Each gorilla eats a total of 40lbs (found that by dividing the number of gorillas by the pounds, 4/160, which is 40.)
So now that you know the number of pounds for each gorilla, you multiply the pounds by your gorillas ( 40 * 6, which is 240)
Hope this helps!
Answer:
240 he would need 240 to feed 6 gorillas every day
What expressions are equivalent to 12+84
Answer:
Any expression that sums up to 96 is equivalent to 12+84.
Step-by-step explanation:
Since, you haven't provided any options.
12+84=96
Any expression that sums up to 96 is equivalent to 12+84.
Can someone please help me with a Mid topic assessment please?
Answer:
we can do it again and I am a great time with you and your family and friends and family is not good
Use the grouping method to factor this polynomial completely.
3x3 + 12x2 + 2x + 8
A. (3x2 + 4)(x+4)
B. (3x2 + 4)(x+2)
C. (3x2 + 2)(x + 2)
O D. (3x2 + 2)(x+4)
Answer:
[tex]D)\:(3x^{2} +2)(x+4)[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]3x^{3} + 12x^{2} + 2x + 8[/tex]
Group, [tex]3x^3+12x^2+2x+8[/tex] [tex]=(3x^{3} +12x^{2} )+(2x+8)[/tex]factor out [tex]3x^{2}[/tex]in the first and 2 in the second group.
[tex]3x^{2} (x+4)+2(x+4)[/tex]
Factor out common term [tex]x+4[/tex] by using distributive property.
polynomial [tex]3x^{2} +2[/tex] is not factored since it does not have any rational roots.
[tex](3x^{2} +2)(x+4)[/tex]
_____________________________
Answer:d
Step-by-step explanation:
The equation for line j can be written as y= 1 2 x–4. Parallel to line j is line k, which passes through the point ( – 8, – 5). What is the equation of line k?
How do you break apart 32.14
Answer:
answer is below
Step-by-step explanation:
so 32.14 is breakable. first break it up by the tens place you have 3 tens.
next the ones place you have 2 ones
then the tenths place you have 1 tenth
then the hundredth place you have 4 hundreths
so the 3 tens is equal to 30
the 2 ones is equal to 2
the 1 tenth is equal to 0.1
the 4 hundredth is equal to 0.04
this is easier to understand and is a good way to think about more complext numbers
Shelly bought a bed sheet for $1699.
She gave the Shopkeeper $2000 - what
amount will be returned
by
the shopkeeper?
Answer:
the shop keeper will return $301.00
12. Which equation has no solution?
A. 12 =-41-6x - 3)
B. 24a - 22 =-4 (1-6a)
C-18 - 6k = 611 + 3)
D-511 - 5x) + 51-8x - 2) = -4x - 8x
A square playground has an area of 200 m2. Estimate the length of one side.
A: 14m B: 100m C: 20 m
Pick one!
Plzzz help me I will give Brainliest I need Math HW done asap!
Answer:
It should just be 14m .
Step-by-step explanation:
Area is just height x length and since he know that the sides are all equal because it's a square they have to be x amount times x amount 14 x 14 = 197 which is the closest answer we can get with these opions.
(5 - 2i) + (-4 + 81)
O A. 5i
B. 7i
O c. 1-6
D. 1 + 6
Answer:
82 - 2i
Step-by-step explanation:
(5 - 2i) + (-4 + 81)
5 - 2i + 77
= 82 - 2i
1 + 6i
we open the brackets to give us
5 - 2i - 4 + 8i
collecting like terms, we have,
-2i + 8i + 5 - 4
6i + 1
or
1 + 6i
#11 help please !!!!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
300/100 = 3 = 1%
if 3 = 1% then 3/2 or 1.5 = 0.5%
5 x 3 = 15 = 5%
15 + 1.5 = 16.5 = 5.5%
please help!
Question 8 of 10 Allowable tax deductions do not include O A. personal vacation expenses B. charitable donations O c. home mortgage interest costs O D. educational expenses
Answer:
A. Personal vacation expenses
Step-by-step explanation:
Because everything else either helps the community or is a required expense
Can someone give me advice please..I'm having a panic attack because a car hit my car when i was turning on a yellow arrow and it was clear but this brown jeep speeded to hit my car. how do i fix it without my dad knowing. i am willing to pay a lot to fix it but i just don't want to get in trouble and I don't want him finding out :(
Answer:
keep the car at a friends house untill you find a place to get it fixed at... or keep it at a trustworthy family members house.
If these don't help then im sorry.
page. 1.06 lb of lettuce for 2.05 what does lettuce cost per pound rounded to the nearest cent no links please just answer the question
Answer:
I don't think anyone understands the question
Answer:
$1.93 per poundStep-by-step explanation:
Use ratios to solve:
1.06 lb → $2.05 1 lb → xx = 2.05/1.06 = $1.93 per pound
Write a quadratic equation that has 2 and 8 as solutions.
Find the equation with 1 as the coefficient of the quadratic term.
Answer:
[tex]x^2-10x+16[/tex]
Step-by-step explanation:
The way I would find the equation is by finding the factored form of the equation form. That equation would be (x-2)(x-8). These are correct because if you set both of these equal to zero, your x-values will be equal to 2 and 8.
x-2=0
x=2
x-8=0
x=8
If you want the standard form of the equation, all you have to do is multiply it out.
[tex](x-2)(x-8)\\x(x-8)-2(x-8)\\x^2-8x-2x+16\\x^2-10x+16[/tex]
Boom. There's your answer!