Help me out :,,,,D ples.

Help Me Out :,,,,D Ples.

Answers

Answer 1

Answer:

l. write each answer by removing bracket and - like |-2| = 2

||.7.true

8.true

9.true

10. false

11. false

12. true

|||.13. 7

14.15

15.8

16.22

17.-8

18.8

19.16

20.555

HOPE IT HELPS U MARK ME AS BRAINLIEST PLEASE

Related Questions

PLEASE HELP
The area of a square is 8km. Find its perimeter.

Answers

Answer:

[tex]area = 8k {m}^{2} \\ l = \sqrt{8} \\ = \sqrt{2 \times 4 } = \sqrt{2} \sqrt{4} \\ l = 2 \sqrt{2} km \\ perimeter = 4 \times l \\ = 4 \times 2 \sqrt{2} \\ = 8 \sqrt{2} km[/tex]

pls help me ASAP

ty ​

Answers

Step-by-step explanation:

D = b² - 4ac

#1

D = 10² - 4 · 3 · 2

D = 100 - 24

D = 76

#2

D = (-5)² - 4 · 1 · (-4)

D = 25 - (-16)

D = 26 + 16

D = 42

#3

D = 7² - 4 · 1 · (-8)

D = 49 - (-32)

D = 49 + 32

D = 81

#4

D = 0² - 4 · 1 · (-9)

D = 0 - (-36)

D = 36

#5

D = (-6)² - 4 · 5 · 10

D = 36 - 200

D = - 164

Find the distance between -2 3/5 and -2 3/10 on a number line.

Answers

Answer: 3/10. -2 3/5 = -2 6/10. -2 6/10 - -2 3/10 = - 3/10. -3/10 = 3/10 away on a number line

Complete the equation. − 3^2 =

Answers

Answer:

I'm guessing that's supposed to be an exponent.

Step-by-step explanation:

-3 to the 2nd power = positive 9

-3 x - 3 = 9

* A negative times a negative equals a positive.

You're welcome. May GOD Bless You and Have a nice day!!!

In the sequence 2, 8, 16, 64, 256, 1024 what is the fourth term?

Answers

Answer:

64 is the fourth term

Step-by-step explanation:

Note : -

First term : 2

Second term : 8

Third term : 4

Fourth term : 64

Fifth term : 256

Sixth term : 1024

Jaxon made 12 shots in five minutes during practice, and he consistently shoot the same, how long did it take him to make 5 shots?

Answers

Step-by-step explanation:

12 shots in 5 minutes.

12/5 ratio.

how long for 5 shots ? x minutes

5/x must be the same ratio as 12/5

so,

5/x = 12/5

25/x = 12

25 = 12x

x = 25/12 = 2 1/12 ≈ 2.08 minutes =

= 2 minutes and 5 seconds

(60 seconds per minute divided by 12 = 5)

please help me anyone !!!!!!!!

Answers

Answer:

n=35

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP ME!
Explain what the algebraic solution of a system of two linear equations is and what that means in terms of the graphs of the equations of the system. Use AT LEAST 2 complete sentence in
your explanation. (3 points)

Answers

San ine to you bhai account and I will

Any math experts please factor this thank you have a blessed day

Answers

Answer:

-(x-8)*(x+7)

Step-by-step explanation:

Use the commutative property

-× to the power of 2 + x+ 56

-x to the power of 2 + 8x-7x+56

-xx(x-8)-7x+56

-x*(x-8)-7(x-8)

factor out -(x-8)

-(x-8)*(x+7)

hope it helps!!

Answer: The answer is 56+−1^2

What is equivalent to the value of the complex number 5i^2?


–25

5

25

–5

Answers

i^2 = -1

So 5i^2 = 5·i^2 = 5(-1) = -5

Answer: -5

Please answer the math problem... I will mark you brainliest

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

im sorry i cant see the problem

What is 83,505 in expanded form

Answers

Answer:

83505

Step-by-step explanation:

It's already in the expanded form...

59 out of 95 students are going on a field trip. What is the ratio of the number of students who are staying at school to the number of students who are going on the field trip?

Answers

Answer:59:95

Step-by-step explanation:

PLEASE HELL ME WITH THIS. I feel like I did it all wrong. I will choose brainliest

Answers

Answer:

i good

Step-by-step explanation:

kit says to pour 4 fluid ounces of juice into each bag. How many ice pop bags can you fill with 1 quart of juice?

Answers

Answer:

8 bags

Step-by-step explanation:

It is given that, a make-your-own ice pop kit says to pour 4 fluid ounces of juice into each bag.

We need to find the number of ice pop bags we can fill with 1 quart of juice.

We know that,

1 quart = 32 ounces

We have  32 ounces of juice and each bag contains 4 fluid ounces.

Therefore, 8 ice pop bags we can  fill with 1 quart of juice.

1.24 • 10 - 6 scientific notation

Answers

Answer: 0.00000124

Step-by-step explanation:

Answer:

the awnser is - 5.876

Step-by-step explanation:

i just did the test

if you work 35.6 hours and get paid $7.85 a hour how much is that in total

Answers

Answer:

$279.46

Step-by-step explanation:

to solve this equation you have to multiply 35.6 to 7.85

35.6 * 0.05 = 1.78

35.6 * 0.8 = 28.48

35.6 * 7 = 249.2

1.78 + 28.48 + 249.2 = $279.46

I'll be your bestie if you help me out sis !!!!! Find the surface area of the cylinder. Give your answer to two decimal places. SHOW YOUR WORK so I can see if it makes sense!

Answers

Answer:

Surface Area of the Cylinder is 1156.11

Step-by-step explanation:

To find the Surface Area of a Cylinder, the equation given is  A = 2πrh+2πr2

Given the radius and height of the cylinder, we plug those numbers into the equation to get;

A = 2π(8)(15)+2π(8)2

= 1156.11

Answer:  

1155.52 cm²

Step-by-step explanation:

SA = LSA (Pb x h) + 2B                  

- r = 8 cm, h = 15, π (pi) = 3.14

Lateral Surface Area (LSA) = Pb (Perimeter of base) x h (height)

8 x 2 = 16 x 15 = 240 x 3.14 = 753.6

Area of the Base x 2 = πr² x 2

8² x 3.14 = 64 x 3.14 = 200.96 x 2 = 401.92

753.6 + 401.92 = 1155.52

REALIZAR CADA ELERCICIO POR LOS TRES METIDOS EXPLICADOS EN CLASE

1.EJERCICIO 1 .
2X-Y-4Z=12

3X-4Y+2Z=-11

-5X+2Y-Z=2

EJERCICIO 2.
X+2Y+Z=1

7X+3Y-Z=-2

X+5Y+3Z=2

Answers

Hello!

Answer:

1. x= 1 / y= 2 / z= -3 / (1 ; 2 ; -3)

2. x= 3 / y= -5 / z= 8 / (3 ; -5 ; 8)

Step-by-step explanation:

                           

0.941176471 to the nearest hundredth ?

Answers

0.941176471 to the nearest hundredth is 0.94

Which express is equivalent to (1/the square root of y)-1/5

Answers

Answer:

1/10 I think not really sure lol

Step-by-step explanation:

1/10 now brainliest and enjoy.

Answer: 1/10squarerootY i think

Write the domain and range of the function represented below. (2,9), (3, 4), (-1,2), (6, 1)

Domain:
Range:​

Answers

Answer:

Domain:  { 2 ,  3 ,  − 1 ,  6 }

Range: { 9 ,  4 ,  2 ,  1 }

Step-by-step explanation:

   

[tex]\sf 16\times 6\times 11[/tex]

Answers

Answer:

1,056

Step-by-step explanation:

16 x 6 = 96

96 x 11 = 1,056

Hey there!

16 * 6 * 11

16 * 6

= 16 + 16 + 16 + 16 + 16 + 16

= 32 + 32 + 32

= 64 + 32

= 96

= 96 * 11

= 96 * 11

= 96 + 96 + 96 + 96 + 96 + 96 + 96 + 96 + 96 + 96 + 96

= 192 + 192 + 192 + 192 + 192 + 96

= 384 + 384 + 288

= 768 + 288

= 1,056

Therefore, your answer is: 1,056

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~Amphitrite1040:)

How do you solve this problem 4÷8/9-1/2=

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

4/(8/9)-(1/2)=4

I need help!! it is very confusing.

Answers

Better pictures please


I will mark brainliest!!

Answers

x= - 11 dhhdbddhdjdjjddb

[tex]\huge\textsf{Hey there!}[/tex]

[tex]\huge\boxed{\mathsf{\sqrt{121} = x^2}}[/tex]

[tex]\huge\boxed{\mathsf{x^2 = \sqrt{121}}}[/tex]

[tex]\large\boxed{\large\boxed{\bullet\rm{ \ TAKE \ your \ SQUARE \ ROOT}}}[/tex]

[tex]\huge\boxed{\mathsf{x = \pm \sqrt{121}}}[/tex]

[tex]\large\boxed{\large\boxed{\bullet\ \rm{The \ symbol\ \boxed{\pm}\ means \ plus \ or \ minus, so \ that \ means}}}\\\large\boxed{\boxed{\rm{either \ the \ result \ will \ be \ \underline{\underline{positive}} \ or \ \underline{\underline{negative}}}}}}}\large\checkmark[/tex]

[tex]\huge\boxed{\mathsf{\sqrt{121} = -\sqrt{121}}}[/tex]

[tex]\huge\boxed{\sqrt{121} = \bf 11}[/tex]

[tex]\huge\boxed{\mathsf{-\sqrt{121} = \bf -11}}[/tex]

[tex]\huge\boxed{\text{Therefore, your answer is: \textsf{x = -11 or x = 11}}}}\huge\checkmark[/tex]

[tex]\huge\text{Good luck on your assignment \& enjoy your day! }[/tex]

~[tex]\frak{Amphitrite1040:)}[/tex]

. Imagine you are a restaurant owner. You are trying to set the menu price for the seared scallops with rice and mango salsa. Your item food cost is $6.78 and you set your food cost percentage to 33%. What would you set the price to be on the menu? *
1 point
$16
$18
$20
$21

Answers

The price of the food on the menu will be set at $21.

Cost of food item = $6.78

Food cost percentage = 33%

Let the price on the menu be represented by x.

Therefore, based on the information given, the equation to solve the question will be:

= 33% × x = $6.78

33/100 × x = $6.78

0.33 × x = $6.78

0.33x = $6.78

x = $6.78/0.33

x = $20.54

x = $21 approximately

Therefore, the price of the food on the menu will be set at $21.

Read related link on:

https://brainly.com/question/25011160

How do I convert 4/9 into a decimal?​

Answers

Answer:

0.4

Step-by-step explanation:

Answer:

0.4

Just divide the top of the fraction by the bottom

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

pls make brainliest :p

Agatha drives 73 1/2 miles through two towns in 2 1/3 hours. What is her average speed in miles per hour?

Answers

Answer:

31 1/2

Step-by-step explanation:

average speed = distance/time

average speed = (73 1/2 miles)/(2 1/3 hours)

= (147/2 miles)/(7/3 hours)

= 147/2 * 3/7 miles/hour

= 441/14 miles/hour

= 31 1/2 miles/hour

the fastest moving insect is the large tropical cockroach. it scurried at speeds of up to 2.3 feet per second. how many miles, rounded to the nearest hundredth, can the tropical cockroach travel in 1 hour

Answers

2.3 times 60 seconds equals, 138. 138 times 60 minutes is 8,280. Rounded, this tropical cockroach could travel 8,000 ft in one hour!
Other Questions
please help this is due in 10 minutes!!!!!! what are the four bases that make up the rungs of the dna ladder Write the equation of the graph in slope-intercept form (y = mx + b) In an unknown planet, a rock with a mass of 10 kg has a weight of 20 N. What is the gravitational acceleration of objects near the surface of the unknown planet? Action, Linking, and Helping verbs1. Patty was excited about going to college in the fall. Is "was" an action, linking, or helping verb? 2. Stella was thinking about trying out for the play. Is "was" an action, linking, or helping verb?3. Karen thought she wanted to buy a new car. Is "thought" an action, linking, or helping verb? 4. Ellen grew concerned about her grades. Is "grew" an action, linking, or helping verb?5. Sarah is selling magazine subscriptions. Is "is" an action, linking, or helping verb? Find the measure of each angle indicated.A) 21C) 23E) 25B) 80D) 20 Does Windex have a higher or lower concentration of hydrogen ions compared to water Elisa owns 28% of the Grudman Corporation. The rest of the shares are owned equally by the remaining six shareholders. What percent of the corporation does each of the other shareholders own? Please Help! Summarize the Miller V. Alabama (2012) (4 Sentences Min) 6x/6 = 42/6please answer ?????????????????????????????? how do you decide which rational number operations to use to solve the problems? solve this equation -3x-13=-103 2.Which form of cell division produces four cells with chromosomes different from theparent cell?BbuddingdominantmeiosisDmitosis get brainlyest!!!!!how does the intermittent recovery test differ from the intermittent endurance test? Is this pounds or Ounces?lb:oz 10. How did the American Revolution impact other parts of the world?A. It led to Great Britain giving up its other colonies.B. It made other na/ons fearful of American strength.C. It encouraged other na/ons to fight for their independence.D. It made ci/zens of other na/ons fearful of a fight for independence. On a road map the distance from Cily A to City BIS 4 inches. The mapscale is 1 inch 20 miles what is the actual distance in miles, betweenCity A and City B25 miles24 miles8 miles80 We wanted to avoid a fight, so we decided to forbear asking any additional questions that might annoy Mom and Dad.aggressively pursuepredict with certaintyhold back fromkeep on with A wire 22 cm long is cut into two pieces. The longer piece is 4 cm longer than the shorter piece. Find the length of the shorter piece of wire