find three consecutive even integers whose sum 72

Answers

Answer 1

22, 24, 26

Step-by-step explanation:

2n - 2 + 2n + 2n + 2 = 72

6n = 72

n = 72/6

n = 12

∴ so three consecutive even integers whose sum is 72 :

2n - 2

= 2(12) - 2

= 24 - 2

= 22

2n

= 2(12)

= 24

2n + 2

= 2(12) + 2

= 24 + 2

= 26

verification

22 + 24 + 26

= 46 + 26

= 72 ✓✓


Related Questions

Can someone help me do this

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Find the missing angle:

180⁰ - 82⁰ = 98⁰

Find the sum of the angles given without the missing angle:

180⁰ - 98⁰ = 82⁰

The sum of both the angles is 82⁰

Write an equation:

5x + 8 + 6x + 8 = 82⁰

Collect the like terms together

11x + 16⁰ = 82⁰

Subtract 16⁰ from both sides

11x = 66⁰

Divide by 11 on both sides

x = 6⁰

Allison and Lindsey each measured their bedrooms for new carpeting. They found
that both rooms were square, with the length of Lindsey's room 3 feet longer than
Allison's. If Lindsey needed 225 square feet of carpeting, how many square feet of
carpeting did Allison need?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Let's assume that the length of a side of Allison's room as x

So, Lindsey's room = x + 3

If Lindsey's room needs 225 sq. feet of carpeting, then   x + 3 = [tex]\sqrt{225}[/tex]

So, x + 3 = 15

Therefore, x = 15 - 3 = 12 ( So, Allison's room has a side of length 12)

Therefore, the carpeting needed = 12 × 12 = 12² = 144 sq. feet

There's your answer!

You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.70. You can buy 10
of the same cans of beans at Sam's Club for $6.50. Which place is the better buy?

Answers

Answer:

Village Market

Step-by-step explanation:

for this question we need to find the unit rate (the rate for one of something).

in this case, we need to find the cost of one can at each store so we can

easily compare the cost to see which one is cheaper

it would be (total cost)/(total number of cans)

Village Market = $2.7/5 = .54 cents per can

Sam's Club = $6.5/10 = .65 cents per can

Since Village Market has a cheaper price per can, it is the better buy.

Answer:

Village Market

Step-by-step explanation:

10 cans at the Village Market is = to $5.40.

But at Sam's Club 10 cans cost $6.50 witch is $1.10 more money your paying when u can save it.

A. Levi decorates with a stamp foot long and į foot wide. What is the area of the stamp? 3 4 B. The work space in Lillian's room has a width of meter and an area of į square meter. How long is it? 3 3 C. Lauren jogs around a rectangular course with a length of mile and an area of į square mile. How wide is the course? D. Layton paints on a canvas that has a length of yard and an area of square yard. How wide is the canvas? ? 1​

Answers

[tex]▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪  {\huge\mathfrak{Answer}}▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪[/tex]

The statement representing the problem is :

Layton points on a canvas that has a length of 1/3 yard and an area of 3/4 square yard. How wide is the Canvas ?

D is the Correct choice ~

If ΔFGH ≅ ΔIJK, which segment is congruent to segment FG?

segment HF
segment JK
segment IJ
segment GH

Answers

I’m pretty sure it’s segment HF

Answer:

HF for shoo

Step-by-step explanation:

Answer this for likes and a crown

Answers

Answer:

The unit cost is 25 cents for 1 oz of cereal, because 4/16 = 1/4, convert to cents.

Hope this helps and have a nice day:)

Step-by-step explanation:

Answer:

Your answer should be the 3rd one.

Step-by-step explanation:

Approximate the length of the diagonal of the rectangle to the nearest tenth. The sides are 10 and 18

Answers

Answer:

20.59

Step-by-step explanation:

HELP LIKE ASAP! YOU'LL GET BRAINLIEST IF YOU'RE CORRECT! :)

Answers

Answer:

V would be at (-4,5)

U would be at (-4,7)

T would be at (-9,7)

Answer:

V: (-4,5) U: (-4,7) T: (-9,7)

Step-by-step explanation:

reflect the shape across the x axis like a mirror

Hope this helps :)

Find the area of the following trapezoid.

Answers

Answer:

Your answer should be 48 [tex]cm^{2}[/tex].

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

Answer:

48 cm square

Step-by-step explanation:

12×4=48

explanation attached

I need a full answer​

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Main value = .4142

A. sqrt(3)-sqrt(2) = .3178

B. sqrt(3)+sqrt(2) = pi

C. sqrt(2)+1 = 2.4142

D. sqrt(2)-1 = .4142 <-

Plz help me do this math problem !

Answers

Step-by-step explanation:

reason 1: given

reason 2: alternate interior angles

reason 3: alternate interior angles

reason 4: common (reflexive property)

reason 5: aas

Can someone check this for me and tell me if I’m wrong or correct? Thank you

Answers

Step-by-step explanation:

yeah they are all correct

I used my calculator

Yes i believe you are correct. Hope this helped :)

The teacher-student ratio at Dunn Middle School is 1 to 23. If there are 966 students, how many
teachers are there?

Answers

Answer:

42 teachers

Explanation:

Teacher to student ratio is 1:23

If there are 966 students, then divide by 23 to get how many teachers their are.

966/23=42

A cab company charges $7 boarding fee in addition to its meter which is $4 for every mile. The equation of the line that represents this cab company's rate is:
a. y = 4x + 7
b. y = 7x + 4
c. y = 4x - 7
d. y = 4x + 6 ​

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

y=4x+7

PLS HELP ASAP!

Masha bought red, green, and yellow balloons for a party. She bought 40 red balloons. The number of green balloons Masha bought is 3/5 of the number of red balloons. The number of green balloons is also 2/3 of the number of yellow balloons. while being inflated, 1/20 of the red balloons, 1/12 of the green balloons, and 1/36 of the yellows balloons popped. The remaining balloons were used as decoration. What part of all the balloons Masha purchased to decorate the party?

Answers

Answer:

95 balloons

Step-by-step explanation:

red = 40

green- 40x(3/5) = 24

yellow- 24÷(2/3) =36

36× (1/36) = 1. 1 yellow balloon popped

24× (1×12) = 2. 2 green balloons popped

40×(1/20) =2. 2 red balloons popped

40+24+36= 100

2+2+1=5

100-5 = 95 balloons left for decorations

are the following triangles similar? if so state the reason.

not similar
SAS
SSS
AA​

Answers

The triangles are not similar.

What is similarity in triangles?

Two triangles are similar if they have the same ratio of corresponding sides and equal pair of corresponding angles.

The Given triangle ZXB and DZN are not similar

Because,

XZ/DZ =XB/DN ≠ ZB /BN

XZ/DZ = 1/2

XB/DN = 1/2

ZB /BN = 1/3

Hence, the triangles are not similar.

Learn more about this concept here:

https://brainly.com/question/12460919

#SPJ1

Please answer this question

Answers

Step-by-step explanation:

a ) 19 + 7 = 26

26 ÷ 2 = 13

13 - 5 = 8 ans

b) (19+7/2)-5

[tex]( \frac{19 + 7}{2} ) - 5[/tex]

hope this answer helps you dear...

Hi !
A
19 + 7 / 2 - 5
According to PEMDAS, division comes first, so we start by diving 7 by 2, which equals 3.5.
19 + 3.5 - 5 = 17.5

B
19 + 7 / 2 - 5
In order for this to equal 8, the brackets will be placed like this: (19 + 7)/2 - 5
It gives (26)/2 - 5
Then we divide 26 by 2 (according to PEMDAS once again)
We get 13 - 5 = 8

C
19 + 7 / 2 x 6 + 1
In order to get 2 as an answer, we place the brackets this way:
(19 + 7)/(2 x 6 + 1)
(26)/(12 + 1)
26/13 = 2

Hope it helps!!

Should i redo a test even if i got a D ( which is passing), or should i Try again?

Answers

Answer:

Redo

Step-by-step explanation:

Answer:

Depends

Step-by-step explanation:

It depends if you can retake it and if you get a lower Grade. Like if you get a F do you keep the D or F

a square has a perimeter of 72 units. if its length measures 3y and its width measures 2x, what is the area of the square

Answers

Answer:

324

Step-by-step explanation:

square has 4 sides.

perimeter adds all sides to make 72

72/4=18 units each side

length * width =area of square

square has all sides equal, so 3y and 2x are tricks to confuse. All sides are 18.

18*18= 324

Can someone please do this for me I am confused

Answers

Answer:

Where's the question???????

Which of the following best describes the relationship shown in the equation below?


A.
It cannot be determined if this is or is not a functional relationship.
B.
This is a functional relationship.
C.
This is not a functional relationship.

Answers

Answer:

C. this is not a functional relationship.

Step-by-step explanation:

In other words, for each x-value, there is only one corresponding y-value.

For the equation x2 + y2 = 10, find the y-value for a given x-value.

Let x = 1.

Since (-3) · (-3) = 9 and 3 · 3 = 9, there are two y-values for x = 1.

please show work tyvm 4+3x6x(4-3³)²

Answers

Answer:

9526

Step-by-step explanation:

simplify 3^3+27

4+3*6(4-27)^2

simplify: 4-27+ -23

4+3*6(-23)^2

since the power of 2 is even it will be a positive

4+3*6*23^2

simplify: 23^2 to 529

4+3*6*529

simplify 3*6 to 18

4+18*529

then simplify 18*529 to 4+9522

and 4+9522= 9526

write vertically and solve step bye step 1.what is 0.24x3.12

Answers

Answer:

0.7488

Step-by-step explanation:

    0.24

×   3.12

_______

     0.48

    0.240

+   0.6200

________

     0.748 8

What is the distance between the points (−3, −5) and (−3, −7) ?




2 units

4 units

12 units

10 units

Answers

Step-by-step explanation:

d = √(x2-x1)²+(y2-y1)²

d = √(-3-(-3))²+(-7-(-5))²

d = √ 0+(-2)²

d = √4

d = 2 units

What is the difference between a linear function and a non linear function?

Answers

Answer:

A difference is that a linear line is straight and a non linear is not

luigi has 9 more books than Mario. Luigi has 52 books . how many books does Mario have.

Answers

forty three because 52-9= 43

Answer:

Mario has 43 books.

Step-by-step explanation:

Subtract the 52 books by the 9 books (52 - 9), and you will get 42 as your answer.

(-15x + 21y) divide by 3

Answers

Hey! Your answer to this would be -5x + 7y

The ratio of boys to girls in math class is 3 to 5 if there are 9 boys how many girls are there

Answers

Answer:

15

Step-by-step explanation:

for every three boys there are five girls

3 groups of 3 boys

3*5=15 girls

Can you help me please

109% of 11

Answers

Answer:

11.99

Step-by-step explanation:

What is quivalent to 5/8?

Answers

Answer:

10/16 is also equivalent

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

All you have to do is put it in decimal form.

Other Questions
(I WILL GIVE YOU BRAINLIEST)The Seven Years War took place in three main regions of the world: Europe, North America, and which of the following?A: Latin American B: Australia C: IndiaD: Africa how did pavlovs observation support the theory of classical conditioning? Write each power as repeatedmultiplication. Calculate.a) 25 c) 106 e) 1.22b) 253 d) 34 f) 0.42 12) What is the place value of this decimal? * 2.45 O Ones Tenth's O Hundreth's O Thousandth's Should I name my future pet turtle Montgomery no matter the gender? -7(w+4) +2w - 15 simplify How might being an outsider allow for stronger observation and analysis of what's going on around you? How did the United States raise most of the funds needed to pay for the war? (5 points) a through taxes on income and certain goods b through the sale of war bonds c through loans from Allied powers d through mass production in industries What traditional idea did Enlightenment thinkers challenge to improve the lives and freedoms of ordinary people? government. medicine. religion. science. Can anyone Hele please I don't know how to convert the light years in order to get an equation like the one on Alpha Centauri in the picture, but I do know how to log it. Hey can anyone help me with this ? Thank you so much William is saving up to buy a new phone. He already has $23 and can savean additional $8 per week using money from his after school job. Howmuch total money would William have after 10 weeks of saving? Also,write an expression that represent the amount of money William havesaved in w weeks. what is the length of the hypotenuse of the triangle below I NEED HELP PLEASE T-T what quantities vary between isotopes of an element HELPNHGHJJJKJHFCBPPPPPPPHELPPPPPP PLEASE HELP ASAP I REALLY NEED HELP PLEASEEE 02.08 What's Your Big Idea?You have previously written the introduction to your compare and contrast article. Now you will write the two body paragraphs to continue your compare and contrast article.Note: One body paragraph is to compare similar features of both of your two chosen articles, and the other body paragraph is to contrast different features of both of your chosen articles. The body paragraphs are not summaries of each article.View the grading rubric as you complete your assignment. This is your guide to a super submission.You have previously written the introduction to your compare and contrast article. Now you will write the two body paragraphs to continue your compare and contrast article.Be sure to use the information you previously wrote in your Compare and Contrast Organizer.In your body paragraphs, remember to include:Topic sentence for each body paragraph that relates to thesisSupport for your topic sentence with facts from your researchSignal phrases to identify ideas that are not your ownOne direct quote, correctly punctuatedTransition phrases at the beginning of each paragraphTechnical language to show your understanding of the topicBody paragraphs that compare and contrast two helpersWrite three or more complete sentences in each paragraphWrite in formal style using the third person point of view.Use correct grammar, punctuation and spelling.Add your introduction to the body.Save your work to your computer or drive.Submit your work in 02.08 What's Your Big Idea?If needed, review your chosen articles.Read the articles.Article 1-Minutes That MatterArticle 2-Defeating DragonsArticle 3-Food That Fuels PLS HELPThe Constitution describes two ways to propose an amendment. What are the options and how does each one work?You are expected to answer with a minimum of 2-3 full sentences per question; in your own words. How does free trade most affect specialization?A. Free trade encourages specialization because competition leadseach country to concentrate on the things it does best.B. Free trade punishes specialization because countries with onlyone or two products cannot overcome trade restrictions.C. Free trade discourages specialization because the lack of tradebarriers results in every country getting involved in all aspects oftrade.D. Free trade encourages specialization because tariff barriers arelifted on just a few selected products that other countries want. How are a potato, a bacterium, and a human alike?O They are prokaryotes.o They are all made of cells,O They are all eukaryotes,O They all live in soil,123 Please I need help